Vyjádření vedení školy k případům průjmových onemocnění

Vyjádření vedení školy k případům průjmových onemocnění

Vážení zákonní zástupci,

obracíme se na vás s informacemi ohledně výskytu střevního onemocnění dětí MŠ a žáků ZŠ.

První problémy s průjmovými onemocněními se objevily již v týdnu od 7. 10. Byly však ojedinělé a rodiče děti omlouvali z důvodů střevní chřipky. V minulém týdnu od 15. 10. začal nárůst onemocnění, zvláště pak ke konci týdne.

V pondělí, kdy byla absence poměrně vysoká, jsme hned ráno kontaktovali MUDr. Vacovského s dotazem, jak to vypadá s nemocností dětí a zda je skutečně potvrzen výskyt salmonelózy. Pan doktor nám sdělil, že jde o buď o střevní chřipku, nebo o salmonelózu, ale výtěry bral teprve v pátek a výskyt salmonelózy zatím nemá potvrzený, protože výsledky výtěrů bude mít v úterý. Před jedenáctou hodinou přišly do školy pracovnice hygieny a epidemiologické stanice a po téměř čtyřhodinovém šetření ve ŠJ nenalezly žádný prokazatelný zdroj nákazy, kontrola nezjistila závadné potraviny, nepotvrdila nákazu způsobenou kuřecím masem, protože všichni dospělí strávníci jedli jen toto jídlo a nikdo z dospělých ve škole, ani v DPS, ani jinde neonemocněl. O tomto sepsaly zápis. Žádná omezení provozu školy nenařídily. Sdělily nám také, že jsou 21. 10. prokazatelně 4 případy salmonelózy, dvě děti v MŠ a 1 žák na 1. stupni a 1 žák na 2. stupni ZŠ. Původně totiž bylo mezi rodiči podezření, že nákaza vznikla ze středečního jídla ve školní jídelně (1. oběd byla kuřecí čína, 2. oběd táč s ovocem). Bylo zkonzumováno 161 obědů dětmi MŠ a žáky ZŠ a 119 obědů zaměstnanci školy a cizími strávníky.

V úterý ráno nás hygienická stanice informovala, že potvrzené jsou stále 4 případy, během dne jsme se od rodičů dozvěděli o dalších třech případech onemocnění salmonelózou.

Je pro nás skutečně záhadou, jak by se mohla bakterie po škole šířit. Od úterý absolvují všechny učitelky MŠ, uklizečky a pracovnice ŠJ opakované výtěry na možnou přítomnost bakterie salmonely. Bohužel plošné vyšetření dětí škola nařídit nemůže. To je v rukou lékaře, popřípadě hygieny. Ani jeden z ošetřujících lékařů toto řešení nezvolil.

Od minulého týdne probíhá denně dezinfekce ŠJ, od začátku tohoto týdne i všech prostor školy. Učitelé kontrolují pečlivé mytí dětí po použití toalet a před jídlem. I vy apelujte na svoje děti, ať dbají na zvýšenou hygienu.

Věřte nám, že nás situace velmi znepokojuje a nemocných dětí nám je líto. V současné době není znám původ a zdroj nákazy. Přivítáme jakýkoliv podnět, který by mohl pomoci při řešení problému.

Tyto informace rodiče žáků ZŠ obdrželi i prostřednictvím elektronické ŽK.